اصلاح طرح لبخند را در چه سنی می توان انجام داد ؟

اصلاح طرح لبخند بدون محدودیت جنسی انجام می شود و همیشه مراجعین از بین مردان و زنان هستند. اما اینکه چه سنی برای انجام اصلاح طرح لبخند و درمان های دندانپزشکی زیبایی مناسب است ، جای سوال دارد. برخی تصور می کنند با افزایش سن آنها ، زمان اصلاح طرح لبخند برای آنها به اتمام رسیده است. برخی دیگر نیز که در سنین نوجوانی هستند، همیشه برای آنها سوال است که آیا می توانند برای اصلاح طرح لبخند اقدام کنند یا خیر و آیا سن آنها در نتیجه درمان تاثیری دارد؟

پاسخ به همه این سوالات را می توان در نوع درمان و روش های مختلفی که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود ، جستجو کرد.

اصلاح طرح لبخند

در زیر با توجه به انواع روش های اصلاح طرح لبخند به تاثیر سن در اصلاح طرح لبخند می پردازیم .

اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی و شرایط سنی آن


ارتودنسی یکی از درمان هایی که به تحمل بالایی نیاز دارد. این روش درمانی بین 6 ماه تا دو سال به طول می انجامد و در این مدت نیز معاینات ، بررسی ها و ترمیم های زیادی را می طلبد. از این نظر ممکن است کودکان تحمل برخی از مراحل درمان ارتودنسی را نداشته باشند. با این وجود باید گفت از آنجا که ارتودنسی برای حرکت ریشه دندان ها صورت می گیرد تا نهایتا دندانها مرتب شوند، به هر میزان که سن بیمار کمتر باشد، ریشه دندان در مدت کوتاه تری حرکت کرده و به جای استاندارد خود می رسد که در سنین پایین تر (بین 10 تا 18) ریشه دندان ها به اندازه کافی محکم نشده اند و به راحتی حرکت می کنند و همین عامل موجب کمتر شدن طول درمان ارتودنسی می شود.

با وجود این ، هیچ محدودیت سنی برای ارتودنسی وجود ندارد و تمامی بیماران در هر سنی که باشند می توانند برای انجام این روش اقدام کنند. هر چند گفته می شود که در سنین بالاتر ، طول درمان بیشتر است و نتیجه نیز با سختی بیشتری حاصل می شود، با این وجود هر کس در هر سنی می تواند از این روش اصلاح طرح لبخند استفاده کند.

سن مناسب برای ایمپلنت


 یکی دیگر از روش های اصلاح طرح لبخند، جایگزین کردن دندان است. در کسانی که به هر دلیلی یکی از دندانهای خود را از دست داده باشند، ترمیم دندان های آنها تنها با استفاده از روش کاشت دندان انجام می شود. البته گفته می شود این روش تنها برای افرادی بالای 18 سال قابل استفاده است. در صورتی که یکی از دندانهای کودک کنده شود، نمی تواند از این روش استفاده کند. تنها راهی که برای او باقی می ماند، استفاده از پروتزهای مصنوعی برای پرکردن جای خالی دندان است که تا سن 18 سالگی در دهان باقی مانده و پس از رسیدن به سن مناسب، می تواند از روش کاشت دندان یا ایمپلنت دندان استفاده کند. در واقع در سنین کودکی استخوان فک به رشد کافی نرسیده تا بتواند به پایه ایمپلنت متصل شود.

سن مناسب برای سفید کردن دندان


سفید کردن دندان یا بلیچینگ نیز یکی دیگر از روش های مرسوم برای اصلاح طرح لبخند است که البته برای آن شرایط سنی تعیین نشده، اما توجه به برخی از نکات می تواند در نتیجه نهایی تاثیر گذار باشد. برای سنین نوجوانی و کودکی استفاده از این روش توصیه نمی شود. زیرا دندانها مقاومت کافی در مقابل بلیچینگ را ندارند. بویژه مینای دندان های شیری که نسبت به دندانهای دائمی از مقاومت کمتری برخورداند. البته در سنین پایین دندان ها کمتر دچار تغییر رنگ می شود و با افزایش سن است که رنگ آنها تغییر کرده و به بلیچینگ نیاز پیدا می کند.

سن مناسب برای لامینیت


لامینیت دندان و روکش کردن دندان زمانی استفاده می شود که دندانها بد رنگ، بد شکل و یا از هم فاصله داشته باشند. هر چند برای این روش درمانی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و بیماران در هر سنی که باشند می توانند از آن استفاده کنند، اما از آنجا که در این روش مقداری از دندان ها تراش داده می شود، بهتر است برای نوجوانان و کودکان استفاده نشود. زیرا در صورتی که بخواهد روکش ها را کنار بگذارد، امکان آن وجود ندارد و مجدد از روکش استفاده کنند .