اهمیت جرم گیری دندان

اگر جرم دندان بر طرف نشود ، به مرور به بافت‌های عمقی لثه نفوذ کرده و در نهایت منجر به تحلیل لثه می‌شود و زیبایی دندان از بین می رود. عدم رعایت بهداشت دهان باعث ایجاد جرم دندانی و بیماری های دهان می شود

و مشکلات ناشی از آن تاثیر بسیاری بر کیفیت زندگی افراد می گذارد و می تواند آنها را دچار گرفتاری و ناراحتی کند . درمان آن نیز معمولا نیازمند هزینه های گزاف ، مواد و تجهیزات دندانپزشکی و نیروی انسانی است.

جرم گیری دندان

بنابراین پیشگیری از این بیماری یکی از نیازهای جامعه است و داشتن اطلاعاتی در مورد عامل ایجاد کننده جرم دندانی می تواند بسیار موثر باشد.در محیط دهان، میکروارگانیسم های مختلفی وجود دارد. پس از صرف هر وعده غذایی، این میکروارگانیسم ها همراه با مواد قندی روی سطح دندان تجمع می کنند و باعث تشکیل لایه ای چسبنده و بی رنگ به نام پلاک میکروبی می شوند که به راحتی و با استفاده از مسواک و نخ دندان برداشته می شود.

در صورتی که پلاک میکروبی به مدت طولانی روی سطح دندان باقی بماند و با رعایت بهداشت مناسب از سطح دندان برداشته نشود، تبدیل به لایه ای سخت با رنگ زرد قهوه ای به نام جرم دندانی می شود.

جرم دندانی ، سطحی زبر و خشن دارد و باعث تجمع میکروب ها روی سطح خود می شود.

در اثر تجمع جرم و میکروب بر سطح دندان و در مجاورت لثه، لثه صورتی رنگ که نشانه ای از سلامت دهان است، تبدیل به لثه ای قرمز و ملتهب می شود.

جرم گیری دندان

در صورت عدم پیگیری و درمان، لثه و استخوان اطراف دندان تحلیل می رود و در نهایت باعث لقی و از دست رفتن دندان می شود.

خیلی اوقات می‌شنویم که فرد می‌گوید دندانم سالم بود، ولی لق شد و افتاد که این موضوع مربوط به بافت نگهدارنده اطراف دندان می شود که جرم آن را از بین برده است

بنابراین بهتر است افراد با مشاهده علایمی مانند التهاب و خونریزی از لثه، به دندان پزشک مراجعه کنند.

دندانپزشک ابتدا به بررسی های کلینیکی و رادیوگرافی می پردازد و در صورتی که بیماری در مراحل اولیه خود باشد، جرم گیری دندان را توصیه می کند.

انجام این کار بر عهده دندانپزشک یا افراد آموزش دیده تحت عنوان بهداشت‌ کار دهان و دندان است که به وسیله دستگاه جرم گیری می کنند. آنها با قلم های مخصوص، جرم های اطراف دندان را برمی دارند. در صورت انجام این کار در زمان مناسب، می توان از ایجاد و پیشرفت بیماری های لثه جلوگیری کرد.

  • جرم گیری دندان ضرری ندارد

بسیاری از افراد بر این باورند که جرم گیری برای دندان ضرر دارد و باعث ساییده شدن و ایجاد حساسیت دندانی می شود، حال آنکه جرم گیری در زمان مناسب، علاوه بر برداشتن جرم از سطح دندان و بهبود ظاهر افراد، به سلامت لثه نیز کمک می کند.

البته گاهی جرم گیری می تواند عوارضی را نیز به همراه داشته باشد. وجود جرم دندانی باعث تحلیل لثه می شود. در اثر این تحلیل، فضایی بین دندان ها ایجاد می شود که توسط جرم دندانی پر می شود. پس از برداشت جرم های دندانی، این فضاها نمایان می شود و بیماران می گویند که جرم گیری باعث آسیب به لثه و ایجاد فاصله بین دندان هایشان شده است.

در واقع این مشکلات از قبل وجود داشته، اما به خاطر وجود جرم های دندانی، قابل رویت نبوده است.

  •  حساسیت جرم گیری گذراست

لایه جرم دندانی ، دندان را از تحریک های سرما و گرما حفظ می کند. با برداشتن جرم ها از سطح دندان، دندان در معرض سرما و گرما قرار می گیرد و به طور موقت دچار حساسیت دندان می شود.

این حساسیت گذراست و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

در ضمن استفاده از خمیردندان ضدحساسیت نیز می تواند به رفع سریع تر حساسیت پس از جرم گیری کمک کند.

  •  جرم گیری دندان به مینای دندان آسیب نمی‌زند

این باور غلطی در جامعه است که جرم‌گیری به مینای دندان آسیب می‌رساند، زیرا با آمدن تجهیزات روز به بازار مانند و تجهیزات آلتراسونیک صدمه‌ای به مینای دندان وارد نمی‌شود.

  •   نخ دندان در پیشگیری از جرم بسیار موثر است

چکاپ‌های منظم توسط دندانپزشک و استفاده از نخ دندان در جلوگیری از ایجاد جرم بسیار موثر است، ولی در جامعه ما استفاده از نخ دندان جا نیافتده و از طرفی روش صحیح مسواک زدن مانع رسوب مواد معدنی در پای دندان ها می‌شود.

  •  اگر جرم دندان درمان نشود، لثه را از بین می‌برد

در صورت بی توجهی به پیشگیری و درمان جرم دندان، جرم به بافت‌های عمقی لثه نفوذ کرده و در نهایت منجر به تحلیل لثه می‌شود.

خیلی اوقات می‌شنویم که فرد می‌گوید دندانم سالم بود، ولی لق شد و افتاد که این موضوع مربوط به بافت نگهدارنده اطراف دندان می شود که جرم آن را از بین برده است.