ایمپلنت ؛ دندانی با ریشه تیتانیومی

میله‌ای از جنس تیتانیوم که به شکل ریشه دندان فرم داده شده ، قرار است نقش ریشه دندانی را بازی کند که از دست داده‌اید . دندانی به نام ایمپلنت که قرار است در لثه شما جاگذاری شود و با مراقبت شما ، تا پایان عمر جای خالی دندان از دست رفته‌تان را بازی کند.

این پایه تیتانیومی شامل دو جزء بدنه ایمپلنت و پایه پروتز است . بدنه ایمپلنت طی جراحی در داخل استخوان فک قرار می گیرد و پایه پروتزی بعد از طی دوران ترمیم روی آن سوار می شود .

چه کسانی می توانند دندان بکارند ؟

کسانی که یک یا چند دندان یا تمام دندان های خود را از دست داده اند و به عبارتی کاملا بی دندان هستند، می توانند از مزایای کاشت دندان بهره ببرند.

نکته مهم این که ایمپلنت دندانی می تواند به عنوان یک تکیه گاه برای دندان های از دست رفته عمل کند.

ایمپلنت دندان,ایمپلنت

پس نیازی به تراش دندان های مجاور ( روش سنتی بریج ) وجود ندارد و در مورد افراد کاملا بی دندان سبب افزایش گیر و ثبات دندان مصنوعی و راحتی در جویدن و صحبت کردن فرد می شود .

فراموش نکنید که فرد مناسب این کار کسی است که سلامت دهانی و سلامت عمومی مطلوبی داشته باشد . بر این اساس ، وجود بافت های لثه ای سالم و عاری از عفونت ، کمیت و کیفیت استخوان قابل قبول و بهداشت دهانی خوب برای موفقیت و ماندگاری ایمپلنت ضروری است .

در صورت رعایت اصول استاندارد برای جایگذاری ایمپلنت و رعایت درمان های نگهدارنده، مدت زمان ماندگاری ایمپلنت محدودیتی ندارد.

چه کسانی نمی توانند دندان بکارند؟

افراد در حال رشد، کسانی که سابقه سکته قلبی در شش ماه گذشته را دارند یا افرادی که عفونت حاد کنترل نشده دارند، همچنین معتادان به الکل و مخدرها از انجام ایمپلنت بر حذر می شوند.

البته بیماری متابولیک استخوان ، نقص سیستم ایمنی و اختلالات روانی شدید نیز برای انجام کاشت دندان محدودیت به وجود می آورد.

ایمپلنت از ماده ای به نام تیتانیوم ساخته شده که ماده ای بسیار سازگار با بدن است. میزان موفقیت ایمپلنت بیشتر از 95 درصد و احتمال پس زدن آن بسیار نادر است

از تخصص دندانپزشک تان مطمئن شوید

درمان ایمپلنت یک درمان تیمی است که از سوی متخصصان جراحی یعنی جراح لثه یا فک و صورت و متخصص پروتز انجام می شود. دندانپزشکان عمومی نیز با گذراندن دوره های خاص می توانند موارد ساده و غیرپیچیده را انجام دهند. بیمار باید از تخصص و مهارت دندانپزشک خود آگاهی داشته باشد.

متاسفانه هم اکنون بعضی از دندانپزشکان غیرمتخصص و غیرمتعهد با گذراندن دوره های کوتاه مدت تئوری و عملی و دریافت مدرک غیرمعتبر به درمان بیماران متقاضی ایمپلنت اقدام می کنند که به عوارض و مشکلات جبران ناپذیری برای بیمار منجر می شود.

کاشت دندان؛ یک جراحی پرهزینه

هزینه ایمپلنت های دندانی بستگی به نوع ایمپلنت یعنی جنس و خصوصیات آن، شرکت واردکننده و کشور سازنده اش دارد. همچنین در صورت نیاز به درمان های اضافی مانند پیوند استخوان یا جراحی سینوس و نیز درجه تخصص پزشک عمل کننده، هزینه کاشت دندان تا اندازه ای افزایش خواهد یافت .

متاسفانه بیمه درمانی هزینه ای برای کاشت دندان پرداخت نمی کند البته چند سالی است که بعضی از بانک ها و اداره ها بخشی از هزینه ها را تقبل می کنند.

ایمپلنت های دندانی، مراقبت ویژه می خواهد

نباید فراموش کرد که درمان های نگهدارنده که شامل روش های بهداشتی مناسب و ویزیت های دوره ای منظم تحت نظر دندانپزشک متخصص می شود، برای بررسی سلامت بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت ضروری است.

ایمپلنت، از جنسی سازگار با بدن

ایمپلنت از ماده ای به نام تیتانیوم ساخته شده که ماده ای بسیار سازگار با بدن است. میزان موفقیت ایمپلنت بیشتر از 95 درصد و احتمال پس زدن آن بسیار نادر است . در واقع ایمپلنت متفاوت از پیوند اعضای بدن مثل کلیه، ریه و… است که احتمال پس زدن آن از سوی سیستم ایمنی وجود دارد و فقط در موارد معدودی ممکن است مشکلاتی نظیر عفونت، فشار بیش از حد و تحلیل استخوان سبب شکست درمان و خارج شدن ایمپلنت شود.

جراحی ایمپلنت ، محدودتان نمی کند

روز عمل جراحی ایمپلنت ، استراحت و اجتناب از فعالیت های سنگین ضروری است، اما مرخصی روز بعد از عمل بستگی به تعداد ایمپلنت، وسعت جراحی یا احتمال وجود پیوند سینوس یا پیوند استخوان دارد. جراحی ایمپلنت در بیشتر موارد، برای تداوم فعالیت شخص محدودکننده نیست.

اگر ایمپلنت انجام نشود

خالی بودن جای دندان و انجام ندادن ایمپلنت ، سبب حرکت دندان های مجاور و مقابل به سمت ناحیه بی دندان می شود که سبب به هم خوردن ردیف دندان ها، ایجاد گیر غذایی ، بروز بیماری لثه و اختلال در جویدن و زیبایی می شود.