رنگ و ظاهر تغییر کرده‌ ی دندانتان می‌تواند این سؤال را برای شما ایجاد کند : چه چیزی باعث تغییر رنگ دندان من شده است؟ در این مقاله عواملی که روی تغییر رنگ دندان‌ ها مؤثرند را به شما معرفی می‌کنیم.

تغییر رنگ دندان

ترکیبات رنگ‌زای

ترکیبات تیره در محصولاتی که ما مصرف می‌کنیم ( چای، قهوه، نوشابه، تنباکو … ) می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های زرد، قهوه‌ای و یا نارنجی سوخته روی دندان‌ها شوند. در بیشتر موارد این تغییر رنگ کلی است و روی تمام دندان‌ها به صورت یکسان اثر می‌گذارد.

سن

با افزایش سن به‌تدریج دندان‌ها به سمت زرد یا قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند و این مسئله کاملاً عادی است.

فاکتورهای ژنتیکی

رنگ پایه‌ی دندان هر فرد به‌طور ارثی می‌تواند کمی زرد، قهوه‌ای یا خاکستری باشد. در کل دندان هر فرد بر اساس عوامل ژنتیکی کمی روشن‌تر یا تیره‌تر است.

تتراسایکلین ( و آنتی‌بیوتیک‌های مرتبط دیگر )

لکه‌های رنگی ناشی از تتراسایکلین می‌تواند زرد مایل به قهوه‌ای یا آبی مایل به خاکستری باشد. الگوی لکه‌های نمودار شده متغیر است. این لکه‌ها می‌تواند به‌ صورت نقطه‌هایی جدا و یا خطوط باشد و یا اینکه تمام دندان را تحت تأثیر قرار دهد. در این شرایط چندین دندان تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

فلوراید (فلوئوروزیس )

لکه‌های ناشی از فلوراید به شکل نقطه یا خط سفید گچی یا حتی قهوه‌ای روی دندان ظاهر می‌شود. لکه‌ها شاید نشانی از سوراخ در سطح دندان‌ها نیز باشند. اغلب بیشتر از یک‌دندان تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تغییر داخلی دندان

تغییر رنگ کلی و قهوه‌ای یا خاکستری شدن تمام سطح دندان می‌تواند به علت تغییراتی باشد که داخل فضای عصبی دندان ایجادشده است. محرک این تغییر می‌تواند عواملی مانند زخم و یا نیاز به عصب‌کشی و یا درمان عصب‌کشی انجام‌شده باشد. تنها دندان‌هایی که تحت تأثیر عامل ایجادکننده قرارگرفته‌اند تغییر رنگ می‌دهند.

فاسد شدن دندان

در مراحل اولیه‌ی فاسد شدن دندان لکه یا تکه‌های سفید روی سطح دندان‌ها ظاهر می‌شود. ناحیه‌ی تحت تأثیر قرارگرفته درخشش خود را از دست خواهد داد و یک معاینه‌ی دقیق ممکن است نشانه‌هایی از آسیب رسیدن به دندان را آشکار کند.

با پیشرفت فساد دندان ، ناحیه‌ی تحت تأثیر قرارگرفته رنگی متمایل به سیاه، بژ یا قهوه‌ای پیدا می‌کند. زخم می‌تواند به شکل نقاطی سیاهی پدیدار شود که با گذشت زمان بزرگ‌تر می‌شوند و در نهایت یک آسیب کلی به دندان را در پی خواهد داشت.

لکه‌های سطحی

تجمع خرده‌های ریز مواد روی سطح دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد تغییر رنگ گچی، زرد، بژ، قهوه‌ای، سیاه و حتی سبز در دندان‌ها شود. این لکه‌ها در نقاطی که تمیز کردن آن سخت‌تر است بیشتر دیده می‌شود مانند نزدیک خطوط لثه‌ها.

بهداشت ضعیف دهان

عدم استفاده‌ی کافی از مسواک و نخ دندان و عدم شستشوی دهان با دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن پلاکت‌ها و لکه‌های ایجادشده از موادی مانند قهوه و تنباکو می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

بیماری‌ها

بیماری‌های مختلفی که بر مینای دندان ( سطح سخت دندان ) و عاج دندان ( ماده‌ی زیر مینای دندان ) تأثیرگذارند سبب تغییر رنگ دندان خواهند شد. برخی درمان‌ها نیز باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. برای مثال پرتودرمانی در سر و گردن و شیمی‌درمانی می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.

محیط

فلوراید زیاد از منابع محیطی ( مانند فلوراید زیاد در آب ) و یا از مصرف زیاد ( شستشو دهنده‌ها و خمیردندان‌های دارای فلوراید ) می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.