لامینیت ، راز دندان های مرواریدی

هر چقدر هم كه زیبا باشید دندان‌های نامرتب ، فاصله دار ، زرد و كدر بر زیبایی‌تان غلبه كرده و چهره شما را خسته و مسن نشان می‌دهند. اگر شما هم از دندان‌های تان ناراضی هستید و می‌خواهید مانند هنرپیشگان هالیوود دندان‌های مرواریدی داشته باشید قبل از هر اقدامی این مقاله را بخوانید تا با آسان‌ترین راه زیباسازی دندان‌ ها آگاه شوید!

زیباسازی با سرامیك ؛ چگونه ؟

لامینیت ( laminates ) یا ونیر ( veneers ) سرامیكی كه به آن « پرسلن ونیر » نیز گفته می‌شود ، شامل یك پوسته نازك سرامیكی ( چینی ) به قطر 6.5 میلی‌متر است كه در واقع دو برابر ضخامت یك پوسته تخم‌مرغ قطر دارد . این پوسته‌ها به كمك انواع باندهای رزینی همان ماده‌ای كه باعث چسباندن مواد كامپوزیتی به دندان می‌شود روی  تراش خورده چسبانده می‌شود . در واقع لامینیت در شرایط زیر كاربرد دارد :

•  مواقعی كه دندان‌ها دچار تغییر رنگ عمیق شده‌اند و نمای نازیبایی به فرد می‌دهند.

•  در مواردی كه دندان‌ها دارای ترك خوردگی، سایش و حتی شكستگی لبه دندانی هستند.

•  هنگامی كه بخواهیم فاصله بین دندان‌های قدامی را كم كنیم و یا ببندیم.

•  هنگامی كه بیمار تمایل به تصحیح خط لبخند (smile design) خود داشته‌باشد.

•  در موارد خاص بی‌نظمی جزیی در دندان‌های قدامی

زیباسازی دندان با سرامیك

باید توجه داشت در بعضی موارد خاص لامینیت‌ها به غیر از مساله زیبایی به عنوان یك طرح درمان یا راهكاری درمانی مطرح می‌شوند؛ برای مثال گاهی ساییدگی سطح بیرونی دندان كه منجر به حساسیت دندان‌ ها می‌شود با استفاده از لامینیت‌ها كاملا بر طرف می‌شود.

لامینت دندان

به مزایایش می‌ارزد ؟

از مزایای لامینیت‌های سرامیكی می‌توان به موارد زیر اشاره كرد :

۱. زیبایی چشمگیر و طبیعی : این زیبایی به علت انعكاس نور در سطح پرسلن به دندان ایجاد می‌شود؛ در حالی كه مینای دندان نور را در سطح عاج باز می‌تاباند .

۲. عدم رنگ پذیری و جرم پذیری : سطح شیشه‌ای سرامیك رنگ و جرم نمی‌پذیرد.

از معایب لامینت‌های سرامیكی می‌توان به موارد زیر اشاره كرد :

۱. اگر بشكنند یا ترك بردارند غالبا باید تعویض شوند.

۲. اگر كمی تراش زیادتر از حد باشد و به عاج دندان برسد، چسبندگی ضعیف‌تر خواهد بود و لامینیت ممكن است زودتر بیفتد.

3. در دندان‌ها با پوسیدگی وسیع و یا پركردگی‌های قدیمی كاربرد ندارد.

4. بعد از چسباندن لامینیت روی دندان رنگ و شكل آن قابل تغییر نیست.

5. این درمان هزینه نسبتا گرانی دارد.

لامینیت به چه کسانی توصیه نمی‌شود ؟

لامینیت‌های دندانی در موارد زیر نباید مورد استفاده قرار گیرند :

• در بیمارانی كه عادت‌های جویدنی خاص مثل دندان قروچه دارند.

• دندان ناسالم و بیمار نمی‌تواند انتخاب مناسب و صحیحی برای لامینیت باشد؛ به‌طور مثال در صورت وجود مشكل در لثه یا دندان با حجم زیاد پوسیدگی و پر كردگی ابتدا باید مشكل دندان حل شود؛ سپس درمان لامینیت‌ ها انجام شود.

• دندان‌هایی كه تمایل به سمت لب دارند.

• دندان‌هایی كه بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده‌اند.

• وقتی ضخامت مینای دندان به اندازه كافی نباشد.

• در صورتی كه بهداشت دهانی فرد ضعیف باشد.

اگر لامینیت بشكند باید چه كار كنیم ؟

لامینیت‌ها مستعد شكستگی و كنده شدن هستند؛ در این صورت باید به دندانپزشك مراجعه كرد تا ترمیم یا جایگزین شوند. در چنین وضعیتی باید لامینیت كنده شده را بدون هیچ فشاری داخل دستمال تمیز قرار داد و به دندانپزشك ارجاع داد تا در صورت امكان، دوباره به كار گرفته شود. ترس از افتادن لامینیت ، یكی از مشكلات اصلی بیماران است كه در صورت رعایت یك سری اصول اولیه آن هم بر طرف می‌شود.

بعد از لامینیت پشیمانی فایده ندارد !

در این تكنیك، دیگر نمی‌توان دندان‌ها را به حالت اولیه برگرداند چون تراش داده می‌شوند. اما در اكثر موارد به علت نمای بسیار زیبایی كه به دندان‌ها می‌دهد، خود بیمار نیز شكل اولیه دندان‌هایش را فراموش می‌كند و دیگر حتی به برگرداندن آنها به حالت اول هم فكر نمی‌كند. باید بدانیم كه در اكثر موارد لامینیت‌ها با ایجاد نمای طبیعی و بسیار زیبا روی دندان‌ها در زیبایی كل صورت تاثیر می‌گذارند. بعد از مدتی هم فرد دیگر آنها را جزو دندان‌های خود می‌داند و حتی فراموش می‌کند در دهان خود لامینیت دارد.

این نکات را درباره لامینیت فراموش نکنید

– رعایت بهداشت دهانی مناسب یكی از بهترین اصول حفظ لامینیت‌ها است. از دندانپزشك باید نحوه صحیح مسواك زدن، نخ دندان كشیدن و سایر اصول بهداشتی را سوال کنید و از خمیر دندان با فلوراید زیاد استفاده كنید.

– از وارد كردن نیروهای شدید به لامینیت‌ها و همچنین از جویدن ناخن، یخ، تخمه و دیگر مواد سخت خودداری كنید.

– مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود.

– برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لامینیت تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به‌عمل‌ آید.‌
منبع : مجله سیب سبز