پرسلن لامینیت با نام دیگر « پرسلن ونیر » شناخته می شود که شامل یک پوسته نازک سرامیکی با قطر 5 ـ 6 میلیمتر می باشد. ضخامت این پوسته نازک دو برابر ضخامت پوسته تخم است .

دندانپزشک این روکش را با کمک انواع باندهای رزینی که حالت چسبنده دارن د، بر روی دندان های بیمار قرار می دهد. روکش پرسلن لامینیت شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد و از این جهت ، تشخیص ترمیمی بودن دندان برای دیگران غیرممکن است.

انواع پرسلن لامینیت

  • پرسلن لامینیت ها انواع مختلفی دارند دندانپزشک نوع مناسب را براساس شرایط دندانهای بیمار انتخاب می کند. انواع مختلف این روکش عبارت است از:

:::::    انواعی که از فلدسپاتیک پرسلن تهیه می شود و به شکل پودرگذاری در لابراتوار ، توسط تکنسین بر روی cast قرار می گیرد. کاست در واقع همان قالبی است که قبل تر دندانپزشک از دندانهای بیمار تهیه کرده است.

:::::    نوع دیگری از پرسلن لامینیت که بصورت پرسی ( by pressing ) بر روی cast در کوره شکل می گیرد. این نوع پرسلن لامینیت با نام کامل High pressed ceramic شناخته می شود که نسبت به سایرین کاربرد بیشتری نیز دارد.

:::::    نوع دیگری از پرسلن لامینیت که با استفاده از سیستم های CAD-CAM از بلوک های سرامیکی و بصورت ماشینی تراش داده می شود.

  • مراحل درمان پرسلن لامینت

دندانپزشک پس از تراش مقدار مشخصی از مینای دندان های بیمار، از آنها قالبگیری می کند و یک ترمیم موقت بر روی دندان صورت می دهد. قالبی که از دندانها تهیه، برای لابراتوار ارسال می شود تا متناسب با درخواست دندانپزشک از آن فرم تهیه گردد. لامینیتی که در پایان تهیه می شود دقیقا مطابق با قالب دریافتی می باشد که در این صورت باید بر روی دندانها فیکس شود. دندانپزشک زیبایی با استفاده از چسب های مخصوص (سمان) این روکش را بر روی دندانهای مورد نظر می چسباند.

پرسلن لامینیت

  • کاربردهای پرسلن لامینیت

:::::    کاهش و بستن فواصل دندانی

:::::    ترمیم دندانهای لب پر شده و شکسته

:::::    ترمیم دندانهای متمایل به سمت زبان

:::::    از بین بردن بی نظمی و درهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی

:::::    پنهان کردن دندانهای تیره و رنگ گرفته که با بلیچینگ قابل ترمیم نیستند.

  • موارد عدم استفاده از پرسلن لامینیت

:::::    نداشتن مینای کافی دندانها

:::::    عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

:::::    استفاده برای دندانهایی که به سمت لب ها تمایل دارند.

:::::    دندانهای به شدت پوسیده و بدون نسج دندان

:::::    دندانهای کوتاه که بر اثر سایش ارتفاع آنها کم شده

:::::    در صورت ابتلا به بیماری های لثه ای از قبیل عفونت های لثه و یا تحلیل شدید لثه

:::::    افراد مبتلا به عارضه هایی همچون دندان قروچه و اعتیاد به فشردن دندان

  • مزایای استفاده از روش پرسلن لامینیت

:::::    سالم ماندن بخش عمده ای از دندان؛ برخلاف روکشهای عادی و سرامیکی که در آن دور تا دور دندان تراشیده می شود و موجب از بین رفتن بخش زیادی از دندان می شود، در روش پرسلن لامینیت ساختار دندان به همان حالت باقی می ماند.

:::::    داشتن رنگ بسیار زیبا و بادوام؛ این نوع روکش دندانی اگر چه نازک است اما از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

:::::    ماندگاری بالا ؛ در صورتی که اصول بهداشتی از سوی بیمار به طور کامل رعایت شود این روش درمانی دوام و ماندگاری بالایی دارد.