آیا می دانستید که مشکلات دهان و دندان شما می توانند فراتر از دهان تان را تحت تاثیر قرار دهند؟ معلوم شده است مراقبت از دندان ها یعنی مراقبت از سلامت کل بدن و شگفت انگیزترین ارتباطی که بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی وجود دارد این است که مشکلات دندانی می توانند با بروز سکته مغزی هم ارتباط داشته باشند.

برخی اوقات نیز دندانپزشکان با حرفهای بی ربط مواجه می شوند که اصلا ارتباطی با مشکلات دندانی ندارد و کاملا بی تناسب هستند ممکن است بطور اتفاقی در لحظه ای رخ دهد که آنها دچار مشکل دندان شده باشند مثلا شاید دندانتان را پر کرده اید و چند روز بعد قلبتان مریض شده مطمئنا بین پر کردن دندان و بیماری قلبی هیچ ارتباط وجود ندارد پس اشتباه نکنید که چون من دندانم را پر کردم باعث شده که قلبم بیمار شود در این بخش امثال را از زبان دندانپزشک زیبایی بیان می کنیم که ارتباطی به دندان ندارد .

مشکلات دندانی

کشیدن دندان عقل و آسیب به شبکیه چشم!

بیمار دندان عقلش را می‌کشد ، از قضای اتفاق یک هفته بعد چشمش دچار مشکل مشکل می‌شود. چشم پزشک می‌گوید شبکیه چشم بیمار مشکل دارد و باید چشمش را جراحی کن د! بیمار درمان چشمش را ول کرده است و به دنبال شکایت از دندان‌پزشک است که با کشیدن دندان شبکیه چشم او را معیوب کرده است!

کشیدن دندان و ابتلا به سرطان

طرف دندانش را می‌کشد ، در چند هفته الی چند ماه به سرطان مبتلا می‌شود! ذره‌ای تردید هم نداریم که اتفاقی این دومورد نمی‌توانند با هم اتفاق افتاده باشند! تمام دوستان و آشنایان اما می‌دانند که باید احتیاط به خرج دهند، چون کشیدن دندان باعث می‌شود سرطان بگیرند و بمیرند!

خواب آلودگی و نئشگی بعد از تزریق بی‌حسی !

بیمار ادعا می‌کند که بعد از تزریق بی‌حسی دچار کرختی و نئشگی شده است ! به طور کلی بیماران بین بی‌حسی و بی‌هوشی تمایز زیادی قائل نمی‌شوند و گاهی این دو را با هم اشتباه می‌اندازند ! البته کسانی هم هستند که به طور کلی با هر آمپولی احساس سرخوشی می‌کنند!

ایمپلنت‌های ناتوان کننده !

بیمار چند واحد ایمپلنت گذاشته بود. جراحی ایمپلنت می‌تواند عوارضی برای بیماران ایجاد کند. مثلا در فک پایین در صورتی که در مجاورت عصب ، جراحی صورت گیرد، برای مدتی بی‌حسی گوشه لب یا زبان احساس شود. در فک بالا سینوس درگیر شود و…
ولی موردی که یکبار برای یکی از همکاران پیش آمد از همه جالب‌تر بود! بیمار مدتی بعد از جراحی ایمپلنت ادعا می‌کرد که بعد از قرار گرفتن ایمپلنت‌ ها دچار ناتوانی جنسی شده است! دکترش سعی می‌کرد با دلیل و منطق ثابت کند این دو نمی‌توانند با هم ارتباطی داشته باشند!

زانو درد بعد از عصب کشی !

بیمار خانم مسنی است که ادعا می‌کند زانو دردش بعد از عصب کشی دندان ش بد‌تر شده است! دکتر البته حرف او را قبول دارد! دندان‌پزشک توضیح می‌دهد که چون درد شدید دندان داشته است، زانودرد مزمنش را زیاد احساس نمی‌کرده است. ولی بعد از درمان دندان و برطرف شدن درد شدید دندان ش، دوباره زانو دردش اذیتش کرده است !