نگین دندان یک جواهر مصنوعی بیرنگ و کوچک از سنگ است که با استفاده از یک چسب برای زیبایی طرح لبخند به سطح دندان متصل میشود . برخی از سنگ های کوچک در مرکز دندان قرار میگیرند.

امروزه یکی از مواردی که در دندانپزشکی زیبایی استفاده می‌شود چسباندن نگین روی دندان‌های قدامی است . نگین‌ها از جنس طلا، نقره، پلاتین، کروم، کریستال‌های مصنوعی و یا الماس می‌باشند.

ویژگی های نگین دندان عبارتند از :

 به طور موقت اند ، بدون درد ، سرگرم کننده نیاز به حفاری و سوراخ ندارند و به دندان صدمه نمی زنند.

نگین دندان از جنس طلا و جواهر کریستال شیشه ای ،  ( 18K طلای سفید و 24K یا 22K جواهرات طلای زرد ) به طور خاص برای استفاده های دندانپزشکی طراحی شده اند. نگین ها از کریستال شیشه ای در آلمان ساخته میشوند که دارای یک پوشش مخصوص در پشت خود هستند که نور را انعکاس می دهند و باعث میشوند مثل یک الماس درخشان به نظر بیایند.

برخلاف روش های قبلی که برای اتصال نگین به دندان نیاز به حفاری دندان بود اکنون با یک چسب کامپوزیتی نگین بر روی دندان متصل میشود و تا یک سال یا بیشتر دوام میاورد.

روش چسباندن نگین دندان


توصیه می شود که گذاشتن نگین دندان توسط یک دندانپزشک ماهر انجام شود، تا از انطباق دقیق نگین روی دندان اطمینان حاصل شود. فرآیند کاشت نگین در دندان کوتاه مدت و بدون درد است و تقریبا 10 دقیقه طول می کشد . نگین انتخاب شده با استفاده از یک چسب قوی روی دندان چسبانده می شود. مینای سطح دندان در این روش نباید سوراخ یا آماده شود.

کاشت نگین دندان

قبل از اینکه نگین واقعی قرار داده شود، باید با دندانپزشک مشورت کنید و او دندان شما را معاینه کند . دندان پزشک ارزیابی می کند که آیا قبل از کاشت نگین باید روش درمانی مخصوص دندان دیگری را انجام داد یا خیر. در صورت پیدا شدن هر گونه مشکل، قبل از کاشت دندان باید برطرف شوند . دندان پزشک شما را مطمئن می سازد که مینای دندان مورد نظر شما مستحکم، سالم و بدون مشکل است. در صورتی که دندان پزشک متوجه شود که دندان مورد نظر شما مشکلی دارد، محل دیگری را برای کاشت نگین در دندان پیشنهاد می کند.

وقتی که دندان پزشک از بهداشت دهان و دندان شما رضایت کامل را داشت ، زمان آن فرا می رسد که برای شما نگینی را انتخاب کند. دندان پزشک سپس به صورت کامل سطح دندان و بافت مجاور را پاکسازی می کند . سطح کمی زبر می شود و سپس نگین دندان چسبانده در محل مورد نظر قرار چسبانده می شود . دندان پزشک لیستی از روش های مراقبت از نگین روی دندان را برای شما ارائه می کند ، با این حال، در صورتی که درد یا ناراحتی را احساس کردید یا نگین افتاد ، در سریع ترین زمان ممکن با دندان پزشک تماس بگیرید .

برداشتن نگین دندان


در صورتی که می خواهید نگین دندان را از روی دندان خود بردارید، به دندان پزشک مراجعه کنید تا او این کار را برای شما انجام دهد. سعی نکنید خودتان نگین را در بیاورید، زیرا ممکن است به دندان خود آسیب وارد کنید.

شما بعد از کاشت نگین در دندان نیز می توانید و باید دندان های خود را با مراجعه به دندان پزشک پاکسازی کنید. نگین دندان برای پاکسازی دندان توسط دندان پزشک مشکلی را به بار نمی آورد . ناحیه زیر نگین مانند یک ماده پر کننده درزگیری شده است و به هیچ باکتری ای اجازه ورد نمی دهد. دندان پزشک به آسانی می تواند قسمت بالایی و اطراف نگین را با یک ابزار نرم صیقل دهد.

عوارض نگین های دندانی


بدون مراقبت مناسب دندانپزشکی از قبیل مسواک زدن مرتب و نخ دندان ، نگین های دندان مخفی گاه مناسبی برای باکتری ها هستند . بسیاری از مردم برای نگین گذاری دندان ها از کیت های خانگی استفاده میکنند که باعث آسیب رسیدن به دندان و ایجاد عوارضی چون پوسیدگی دندان می شود .