ارتودنسی نامرئی به چه صورت می باشد؟برخی افراد با وجود اینکه دندان های نامنظمی دارند، باز هم راضی به ارتودنسی نمی شوند. بیشتر هم به خاطر سیم هاییست که چهره و نمای دندان را تغییر می دهد. اما روشی جدید ابداع شده است که ارتودنسی نامرئی بدون سیم نام دارد.

متخصصان ارتودنسی و دیگر دندانپزشکان، برای سالیان طولانی، مجبور بوده اند از سیم ها و دیگر ملزومات ارتودنسی ( بندها و براکتها ) استفاده کنند. در واقع با این ملزومات دندان ها را در جهات مورد نظر خود حرکت داده و یا بچرخانند تا دندانها مرتب شده و لبخند زیبایی را برای فرد به ارمغان آورند.

امروزه در صورت عدم وجود هر گونه سیم روی دندانها، می توان آنها را مرتب نمود.

ارتودنسی نامرئی

نحوه عملکرد این سیستم ارتودنسی بدین صورت است که برای هر بیمار، با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری بسیار دقیق و پیشرفته تحت عنوان CAD/CAM ، تعدادی ردیف کننده دندانی شفاف ( الاینر-Aligner  ) ساخته می شود که ظاهر آن به شکلی پلاستیکی فشرده است که خاصیت ارتجاعی هم دارد. روی هر کدام هم شماره ای منحصر به فرد حک می شود که بیمار به مدت دو تا سه هفته و به اندازه 22 ساعت باید استفاده کند.

استفاده از آن هم به این صورت است که مثلا امروز الاینر شماره یک، دو هفته بعد، و به همین ترتیب تا آخرین الاینر را استفاده می کند. اینگونه است که دندان ها در یک مسیر از پیش طراحی شده که طبق طرح درمان متخصص ارتودنسی و تکنسین های ارتودنسی می باشد و دندان ها را در محل درستش قرار می دهد و جابه جا می کند.

از جمله مزایای این سیستم اینست که ارتودنسی روی دندانها قرار می گیرد و کاملا شفاف است.

دیگر مزیت مهم آن عدم وجود هر گونه سیم روی دندان ها می باشد. در واقع فرد به راحتی بهداشت دهان و دندان را رعایت می کند. پس از پایان درمان ارتودنسی هم دچار پوسیدگی دندانی نخواهد شد.

مطالب مرتبط :

لمینت دندان برای چه دندان هایی مناسب است؟

علت اصلی تغییر رنگ دندان ها چیست؟

دیابت عاملی خطرناک برای دندان ها