کاری که این اشعه در دندان و این نور آبی شما انجام می‌دهد این است که سفت و محکم شدن برخی از مواد دندانپزشکی را که دندانپزشک در دندان شما استفاده می‌کند ، آغاز می‌کند. به عبارت علمی‌تر ، پلیمریزه شدن این مواد را استارت می‌زند .

تابش این اشعه در روشی که استفاده می‌شود اثر نامطلوبی بر روی دندان‌ها و بافت‌های دهان شما ندارد . ولی نگاه کردن به آن برای مدت طولانی ممکن است برای چشم شما مضر باشد . مثلا آب مرارید بیماری چشمی است که در افرادی که زیاد در معرض تابش اشعه افتاب قرار می‌ گیرند شیوع بیشتر دارد . اشعه آبی دندانپزشکی هم در طولانی مدت ممکن است احتمال ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهد .
البته چون جهت پرتو همیشه به سمت داخل دهان شماست ، معمولا به چشم شما نمی‌رسد. ولی دندانپزشک و دستیار دندانپزشک چون مجبورند به محل تابش اشعه نگاه کنند، از عینک‌ها یا حفاظ‌ های نارنجی رنگی استفاده می‌کنند که آسیب وارد شدن به چشم‌هایشان در طولانی مدت شود.

در واقع با تابش این اشعه ، واکنش‌های شیمیایی در برخی مواد پرکردنی اتفاق می‌افتند که در ‌‌نهایت به تبدیل شدن آن ماده به شکلی از ماده نهایی که به آن نیاز داریم یا سفت شدن آن می‌انجامد. البته کامل شدن این فرآیند می‌تواند مدت زیادی طول بکشد. به همین دلیل حتی بعد از پرکردن دندان تان و استفاده از اشعه آبی ، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که برای یک مدت معین، از غذا خوردن خودداری نمایید.
دستگاهی که برای ایجاد این نوع از اشعه آبی به کار می‌رود دستگاه «لایت کیور» نام دارد. این دستگاه در شکل و فرم‌های مختلفی ساخته شده است اما دو نوع اصلی دارد. نوع هالوژنی و نوع LED که جدید‌تر است.
دستگاه لایت کیور برای درمان سفید کردن دندان‌ ها هم استفاده می‌شود. در این درمان هم درواقع نور آبی فعال کننده موادی است که برای حفاظت از لثه یا سفید کردن دندان استفاده می‌شود.
 
 ماهیت نور آبی در دندان‌پزشکی