یکی از اصول زیبایی دندان ردیف و کامل بودن دندان ها است. دندان های از دست رفته تاثیر بدی بر زیبایی دارد . ایمپلنت دندان روشی مناسب جهت کامل و ردیف شدن دندانها است که بوسیله آن زیبایی دندان بدست می آید.

روش درمانی ایمپلنت با تشخیص دندانپزشک و بسته به شرایط بیمار انتخاب میشود . ایمپلنت دندان نیازمند رعایت بهداشت بیمار جهت حفظ سلامتی و  دوام و پایداری ایمپلنت است.

دندانپزشکی زیبایی امروزه یک ضرورت و نیاز درمانی است. زیبایی دندان نقش بسزایی در کیفیت زندگی دارد و برروي چگونگی نگرش به افراد و نحوه برخورد با آنها درمسایل عمده اجتماعی تاثیرگذار است . امروزه با پیشرفت تکنولوژی دندانپزشک با بکارگیری روشهای مدرن ایجاد لبخند زیبا را درفرد میسر کرده است که روشهای امروزی زمان کوتاهتری داشته و میزان آسیب به بافت های داخل دهان کمتر است که این امر منجر به ایجاد ظاهر جوان درفرد میشود. حتی تکنولوژی لیزر نیز فرایند به روزی برای رسیدن به این هدف است. لیزر خدمات مفیدی در دندانپزشکی را ارایه میدهد که درد و خونریزی کمتر و بهبود سریعتر از مزایای آن است.

دلایل کاشت ایمپلنت دندان

برای بررسی علت اصلی گرایش و تمایل بسیاری از مراجعین جهت کاشت ایمپلنت دندان بهتر است به موارد زیر به عنوان متداولترین دلایل این روش درمانی بپردازیم:

زیبایی و افزایش اعتماد به نفس با ایمپلنت دندان

نبود دندان ، شکل ظاهری صورت را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد . به طوری که از میزان اعتماد به نفس افراد می کاهد و گاهی فرد از حضور در جمع خودداری می کند. گوشه گیری و منزوی شدن بیماران یکی از تبعات بی دندانی است. از این رو با کاشت دندان هایی که تا حد زیادی به دندانهای طبیعی شباهت دارند و به طور مرتب در کنار یکدیگر چیده شده اند، باعث افزایش زیبایی صورت و در نتیجه بالا رفتن حس اعتماد به نفس افراد بی دندان می شود.

زیبایی دندان,ایمپلنت دندان

جلوگیری از تخریب سایر دندان ها با ایمپلنت دندان

زمانی که یک یا چند دندان کنده می شود، فضای خالی بین آنها می تواند یک راه را برای حرکت دندانها ایجاد کند. ریشه دندانها تا آخر عمر در حال حرکت هستند. حال تصویر کنید که یک فاصله خالی در لابه لای دندانها ایجاد شود. در این صورت دندانها از یکدیگر فاصله گرفته و به سمت فضای خالی حرکت می کنند. به مرور زمان فاصله میان دندانها و بویژه دندانهای نیش بیشتر شده به طوری که شکل ظاهری آنها بهم ریخته و ناشکیب می شود. در این صورت بیمار به ارتودنسی نیاز پیدا می کند. برای جلوگیری از درمانهای بعد و هزینه های بیشتر، بهترین راه پر کردن فضاهای خالی است. استفاده از روش کاشت ایمپلنت دندان علاوه بر اینکه این فضاها را پر می کند، شکل ظاهری دندان را نیز زیباتر می سازد.

حفظ سلامت لثه 

لثه یکی از قسمت های حساس بدن محسوب می شود که روزانه در معرض باکتری های زیادی است . ورود مواد غذایی و اجسام آلوده به دهان یکی مواردی که موجب نفوذ باکتری ها به لثه و ریشه دندان ها می شود. زمانی که در دهان دندان وجود داشته باشد، باکتری های موجود بر روی دندان می نشینند که با مسواک زدن و سایر روش های بهداشتی از بین می روند. در حالت عادی مقداری جرم بر روی دندان دیده می شود که ناشی از مواد غذایی است که در طول روز مصرف می شود. حال تصور کنید در دهان یک یا چند دندان کنده شده است.

این جرم ها در هر صورت در دهان وجود دارند (چه دندانی در دهان باشد و چه نباشد). زمانی که دندان وجود ندارد، جرم و باکتری های موجود در دهان به عمق لثه نفوذ کرده و موجب عفونت های شدید لثه ای، خونریزی، تورم و تحلیل لثه می شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است جای خالی دندان های کنده شده هر چه سریعتر پر شود. اگر چه پروتزهای متحرک و دندان مصنوعی نیز می تواند جایگزین خوبی برای دندانهای از دست رفته باشد، اما نمی توانند به خوبی ایمپلنت از لثه ها مراقبت کنند.

حفظ سلامت و ایمنی بدن

دندان هایی که از طریق ایمپلنت در دهان بیمار قرار می گیرند، همچون دندان های طبیعی عمل می کنند که قابلیت جویدن ، آسیاب کردن و خرد کردن تمام مواد غذایی را دارند . از آنجایی که حفظ سیستم ایمنی بدن به میزان مصرف برخی مواد غذایی مقوی بستگی دارد، وجود دندانهایی که از طریق ایمپلنت کاشته شده اند، ضروری به نظر می رسد .