بعضی از بیماران هنگام مراجعه به دندانپزشک از این شکایت دارند که دندان‌هایشان با کوچک‌ترین فشار هنگام جویدن غذای سفت تکه‌تکه و خرد می‌شوند .

اصطلاح پوک شدن دندان بیشتر یک حالت عینی از پدیده تکه‌‎ تکه شدن دندان‌ هاست . علت تکه‌ تکه شدن دندان ممکن است پوسیدگی‌های عمیق عاجی باشد یا می‌تواند از نقایص مینایی و عاجی ارثی و اکتسابی نشات بگیرد.

آیا اصطلاح پوک شدن دندان‌ها درست است ؟

اما مهم‌ترین علت خرد شدن ناگهانی دندان همان پوسیدگی‌های عمیق عاجی است. در بسیاری از موارد گسترش پوسیدگی به عاج وجود دارد در حالی که لایه بیرونی مینای دندان نسبتا سالم باقی‌مانده و دندان از بیرون نمای طبیعی دندان سالم را دارد. در واقع، مورد خاصی از بیرون مشاهده نمی‌شود اما مینای دندان بدون حمایت مانده است. مینای بدون حمایت به شدت مستعد شکستگی است، در نتیجه با کوچک‌ترین فشار روی دندان هنگام جویدن غذا ترک می‌خورد و خرد می‌شود.

حساسیت دندان,پوک شدن دندان

راه جلوگیری از خرد شدن ناگهانی دندان چیست ؟

همان‌طور که گفته شد، شایع‌ترین علت خرد شدن ناگهانی ، پوسیدگی دندان و بهترین راه برای تشخیص زودرس پوسیدگی، مراجعه دوره‌ای به دندان‌پزشک است.
در مورد نواقص ناشی از پوسیدگی‌های عمیق عاجی ، در بسیاری از مواقع، اگر مشکل بیمار در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با درمان ساده و کم‌هزینه می‌توان از خردشدن دندان‌ ها به خوبی پیشگیری کرد .
در مورد سایر نواقص مراقبت‌های حین و بعد از دوران بارداری حائز اهمیت است زیرا تهوع و استفراغ طولانی‌مدت و تب بالا و تکرار‌شونده مادر قابل‌کنترل است و با روش‌هایی می‌توان تولد زودرس نوزاد را تا حدودی به تعویق انداخت .
با این حال، بسیاری از نواقص مادرزادی به خودی‌خود قابلیت پیشگیری ندارند. چنین بیمارانی بعد از تشخیص نقص توسط دندان‌پزشک باید با مراجعه‌های منظم و دوره‌ای درمان وسیع برای برطرف کردن این نواقص را آغاز کنند .

بیشتر بخوانید :

با لامینت دندان لبخند زیبا داشته باشید

علت بروز درد دندان با عصبی شدن

نمی دانم کدام دندانم درد می کند

عادت های خوب برای داشتن دندان‌ سالم

عمر لامینیت دندانی چقدر است ؟